Standing Committee Memberships

Standing Committee on Economic Affairs

  1. Hon. Vijay Nath – Chair – Assistant Minister for Industry, Trade, Tourism, Local Government, Housing and Community Development
  2. Hon. Veena Bhatnagar – Deputy Chair – Deputy Speaker and Assistant Minister for Women, Children and Poverty Alleviation 
  3. Hon. George Vegnathan – Assistant Minister for iTaukei Affairs, Foreign Affairs and Sugar Industry
  4. Hon. Inosi Kuridrani – Opposition Member
  5. Hon. Ro Filipe Tuisawau – Opposition Member

Reserves:

Hon. Rohit Ritesh Sharma
Hon. Viliame Gavoka

Standing Committee on Social Affairs

  1. Hon. Viam Pillay – Chair – Assistant Minister for Agriculture, Rural and Maritime Development, Waterways and Environment
  2. Hon. George Vegnathan – Deputy Chair – Assistant Minister for iTaukei Affairs, Foreign Affairs and Sugar Industry
  3. Hon. Alipate Nagata – Government Member
  4. Hon. Salote Radrodro – Opposition Member
  5. Hon. Ratu Atonio Lalabalavu – Opposition Member

Reserves:

Hon. Vijendra Prakash
Hon. Simione Rasova

Standing Committee on Natural Resources

  1. Hon. Sanjay Kirpal – Chair – Government Member
  2. Hon. Jale Sigarara – Deputy Chair – Assistant Minister for Agriculture, Rural and Maritime Development, Waterways and Environment
  3. Hon. Alexander O’Connor – Assistant Minister for Health and Medical Services
  4. Hon. Mitieli Bulanauca – Opposition Member
  5. Hon. Peceli Vosanibola – Opposition Member

Reserves:

Hon. Selai Adimaitoga
Hon. Jese Saukuru

Standing Committee on Foreign Affairs and Defence

  1. Hon. Alexander O’Connor – Chair – Assistant Minister for Health and Medical Services
  2. Hon. Dr Salik Govind – Deputy Chair – Government Member
  3. Hon. Selai Adimaitoga – Government Member
  4. Hon. Pio Tikoduadua – Opposition Member
  5. Hon. Anare Jale – Opposition Member

Reserves:

Hon. Joseph Nitya Nand – Assistant Minister for Education, Heritage and Arts
Hon. Mikaele Leawere

Standing Committee on Justice, Law and Human Rights

  1. Hon. Alvick Maharaj – Chair – Assistant Minister for Employment, Productivity and Industrial Relations and Youth And Sports
  2. Hon. Rohit Sharma – Deputy Chair – Government Member
  3. Hon. Dr Salik Govind – Government Member
  4. Hon. Mosese Bulitavu – Opposition Member
  5. Hon. Ratu Suliano Matanitobua – Opposition Member

Reserves:

Hon. Vijendra Prakash
Hon. Niko Nawaikula

Standing Committee on Public Accounts

  1. Hon. Alvick Maharaj – Chair – Assistant Minister for Employment, Productivity and Industrial Relations and Youth and Sports
  2. Hon. Joseph Nand – Deputy Chair – Assistant Minister for Education, Heritage and Arts
  3. Hon. Vijendra Prakash – Government Member
  4. Hon. Aseri Radrodro – Opposition Member
  5. Hon. Ratu Naiqama Lalabalavu – Opposition Member

Reserves:
Hon. Vijay Nath – Assistant Minister for Industry, Trade, Tourism, Local Government, Housing and Community Development
Hon. Adi Litia Qionibaravi

Accessibility